Kniha Roberta Vlacha Na volné noze: Podnikejte jako profesionálové (2017) je vhodným čítaním na dlhé zimné večery. Hoci má viac ako 700 strán, zhltla som ju za pár dní.

Kniha na slovenskom a českom trhu nemá konkurenciu. Je bibliou pre „voľnobežcov“.

Začiatočníkovi poskytne pohľad na podnikanie z rôznych uhlov. Byť odborníkom je len jedným z nich. Freelancer je aj svojím účtovníkom, právnikom a marketingovým stratégom. Tí, ktorí žijú na voľnej nohe už nejaký čas, zistia, v čom môžu byť ešte lepší.

Robert v úvode píše, že jeho ambíciou nebolo napísať učebnicu ani univerzálny návod, ale viesť s čitateľom dialóg. Delí sa o know-how overené praxou, zaujímavé príbehy a užitočné tipy, ponúka klady a zápory prístupov v podnikaní. Kniha je plná odkazov na ďalšie čítanie. Mňa najviac oslovili tituly The Freelancer´s Bible (S. Horowitzová), Prodávat je lidské (D. H. Pink), Dávat a brát (A. Grant), Ukaž, co děláš (A. Kleon) alebo Odkud se berou dobré nápady (S. Johnson).

Skvelým doplnkom ku knihe je školenie, ktoré Robert vedie. Zúčastnila som sa ho v decembri 2017 v Prahe. Prebiehalo v príjemnej priateľskej atmosfére, v ktorej sa každý rád podelil o svoje skúsenosti. Odniesla som si mnoho cenných postrehov a rád. Utvrdila som sa v tom, čo robím dobre, ale najmä som zistila, na čom všetkom musím ešte zapracovať.

Myslím si, že dva dni by si mal nájsť každý, kto to s odchodom z pevného zamestnania na voľnú nohu myslí naozaj vážne.